معرفی Apache Zookeeper

در گذشته نرم افزارها دارای یک برنامه بود و برروی یک کامپیوتر اجرا می شد و یک CPU فعالیت های آن را پردازش می کرد. امروزه همه چیز عوض شده ، دنیا دنیای BigData و Cloud computing است ، نرم افزارها از برنامه های نامستقل فراوانی ساخته می شوند که برروی کامپیوترهایی کار می کنند که از لحاظ مکان جغرافیایی برای ما اهمیت ندارند که کجا هستند.

هماهنگ کردن عملیات این برنامه های نامستقل به مراتب سخت تر از نوشتن یک برنامه و اجرایش برروی یک ماشین است. برای برنامه نویسان ساده است که مدت زیادی درگیر منطق هماهنگسازی شوند و زمان کمتری وقت برای تولید برنامه اصلی کنند یا برعکس زمان کوتاهی صرف هماهنگسازی کنند و مابقی زمان را صرف تولید محصولشان کند؟ منطقا گزینه دوم ایدال تمام برنامه نویسان می باشد.

ساختن یک سیستم توزیع شده مشکل است ، مردم در طول روز از نرم افزارهای زیادی به صورت سیستم توزیع شده استفاده می کنند و به هر حال به نظر نمی رسد ما در آینده نزدیک وابستگی خود را از اینگونه سیستمها کم کنیم.

Apache Zookeeper برای ساختن سیستمهای توزیع شده قوی طراحی شده با هدف آنکه برنامه نویسان بتوانند با رابط کاربری ساده و قابل فهم نیازهای خود را برطرف نماید.

Zookeeper یک پروژه نرم افزاری از بنیاد نرم افزاری آپاچی است که سرویسهایی با پیکربندی متن باز را فراهم و همچنین از سرویسهای همگام سازی استفاده می کند.

Zookeeper در گذشته یکی از زیر پروژه های هدوپ بود ولی هم اکنون یکی از پروژه های اصلی هدوپ محسوب می شود.

معماری Zookeeper از سیستمهایی که دارای افزونگی سرویسی می باشند در سطح بالایی پشتیبانی می کند. بنابراین در صورت fail شدن zookeeper محلی clientها می توانند از zookeeper leader دیگری سرویس بخواهند . گره های zookeeper داده هایشان را شبیه فایل سیستم یا ساختار داده ای درختی در داخل name space سلسله مراتبی ذخیره می کنند. clientها می توانند از نودهای دیگر بخوانند و بنویسند در این صورت آنها دارای سرویس اشتراک گذاری با پیکربندی یکسان هستند.

ZooKeeper توسط کمپانیهایی از قبیل Rackspace,yahoo,odnoklassniki,eBay و همچنین به عنوان open source سیستم های جستجو مانند شرکت Solr  استفاده می کنند.

  نویسنده: جمال مکتوبیان

از سرورهای ما برای اجرای پروژه های داده های کلان خود بدون اینکه درگیر پیچیدگی نصب شوید استفاده کنید. برای سفارش اینجا را کلیک کنید.
ما حتی می توانیم کلاستر و سرورهای هدوپ را برای شما ایجاد کنیم. برای درخواست راه اندازی اینجا را کلیک کنید.
اگر نیاز به مشاوره و یا کلاس آموزشی داشتید به اینجا مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *