چطور NASA(ناسا) برای پیش بینی آب و هوا از هدوپ استفاده می کند

در چند سال اخیر بحث هواشناسی و بحران آب یکی از مباحث داغ و مهم جوامع بین المللی بوده است و کشورهای مختلف بنا بر ظرفیتهای خود به دنبال راه حلهای مختلف جهت بیش بینی و جلوگیری از تخریب روزافزون آن هستند.  ایالات متحده نیز در این بین با استفاده از سازمانهای گوناگون خود از جمله Nasa به دنبال یافتن راه حلهای موجود است.

دانشمندان هواشناسی برای پیش بینی آب و هوا نیاز دارند تا داده های جمع آوری شده که مقدار آن بسیار زیاد است را به صورت کاملا نامرتب جمع آوری کنند ، سپس بعد از مراحل مرتب سازی و تمیز کردن داده ها آنها را ذخیره و استفاده کنند در این بین زمان بسیار زیادی هدر خواهد رفت. علاوه برآن پردازش این حجم عظیم داده نیازمند هزینه ای بسیار بالاست. در این موقعیت ، دولت شروع به سرمایه گذاری برای حل این مشکل می کند.

ناسا تصمیم گرفت به وسیله تکنولوژی های فناوری اطلاعات، نسل آینده تحلیل و پیش بینی هواشناسی را تولید و راه اندازی کند. ناسا برای شبیه سازی و تحلیل آب و هوا از Apache Hadoop بدلیل بهره وری بالا استفاده می کند. زیرا هدوپ با توزیع داده ها مشکلاتی از قبیل دسترس پذیری داده ها و قابلیت اعتماد را حل کرده و علاوه بر آن با قابلیت پردازش موازی داده ها سرعت پردازش را بطور چشمگیری افزایش داده است.

Glenn Tamkin از تولیدکنندگان و طراحان نرم افزار در Nasa با کمک یکی از همکارانش با استفاده از 34 نود کلاستر شده Hadoop توانست برنامه ای تولید کند تا با استفاده از آن بتوان وضعیت آب و هوا را بیش بینی و شبیه سازی کنند. تیم Tamkin از ترابایت 80 داده برای این کار استفاده کردند. این تیم برای 3 سال تمام داده های آب و هوایی از قبیل سرعت باد، مقدار ریزش باران، درجه هوا، مقدار بارش برف و… را بررسی و ذخیره کرد همچنین اطلاعات تصویری مثل عکس های ماهواره ای و داده های شبیه سازی شده نیز جزئی داده ها هستند.

برنامه نویسان اطلاعات را روی سیستم فایل هدوپ(HDFS) ذخیره می کنند و به وسیله پردازش توزیع شده سرعت پردازش را چند برابر می کنند. عملیاتی از قبیل جمع کردن، شمارش، میانگین، انحراف معیار و دیگر عملیات محاسباتی و آماری با روش MapReduce بسیار سریعتر و قابل اعتمادتر بودند. اجرای عملیات با استفاده از هدوپ بسیاری از مشکلات دانشمندان در این زمینه را می تواند برطرف کند.

با این وجود Tamkin اعلام کرد که هدوپ به صورت کامل انتظاراتشان را برطرف نکرده است ولی تیم بسیار علاقمند است تا بتواند با استفاده از مدیریت کلاسترها سیستم را بهینه تر کند.

نویسنده: جمال مکتوبیان

از سرورهای ما برای اجرای پروژه های داده های کلان خود بدون اینکه درگیر پیچیدگی نصب شوید استفاده کنید. برای سفارش اینجا را کلیک کنید.
ما حتی می توانیم کلاستر و سرورهای هدوپ را برای شما ایجاد کنیم. برای درخواست راه اندازی اینجا را کلیک کنید.
اگر نیاز به مشاوره و یا کلاس آموزشی داشتید به اینجا مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *